AKİLAH-Pİ

Ekleyen : | 3 Yorumlar | On : Temmuz 31, 2015 | Kategori : Kitap Arşivi

Pi… Samimi ve iyi kurgulanmış…Hayatın bir bölümü evrende birleşmiş ve kitap olarak kütüphanelerimize inmiş hissi uyandıracak kadar gerçek.

İlk kitapta tanıştığımız karakterlerin merak uyandıran hikayesi, takip eden kitapta karakterlerin sorgulamaları,tercihleri ve yaşam akışlarına bizi çekmeleriyle devam ediyor. Bu kitapla ise kendimizi kitabın içinde onlardan biri olarak buluyoruz.

Yazarının hiç bir magazinsel kaygısı olmadığı açık;zira medya aracılığıyla bizlere ulaşan hikayeler çoğunlukla yayın süresini arttırma,satış gibi ekonomik kaygılarla şekilleniyor. Bunun sonucu olarak da karşımıza iyi işlenememiş karakterler çıkıyor. Sayfalar boyunca izlediğimiz bir karakter öyle bir şekilde tavır değiştiriyor ki bunu gerçek hayatın akışında bir yere koyamıyoruz. Bu bizi izlediğimizden ya da okuduğumuzdan soğutuyor; aklımızla dalga geçildiğini hissediyor ve bırakıyoruz. İşte tam da burada üç kitap boyunca karakterleri takip etmiş biri olarak söylüyorum; farklılaşmaları bile o kadar doğal akıyor ki; dolayısıyla hikaye kendiliğinden gelmiş gibi bizlere…

Her paylaşılan kişi kendi hikayesinde, kitap sadece onun hikayesinden oluşuyor gibi gerçek. Bu noktada yazara götürüyor kitap bizi. Azra Kohen, zekasını bize büyük bir samimiyetle iletmiş ve paylaşmak dışında hiç bir kaygısı olmadığı açık.

Bir insana en iyi gelen şey doyurucu bir sohbet, bir şeyler öğrendiğin, farklı düşündürebilen,sürekli birbirimizi onayladığımız durum tespitlerinden bahsetmiyorum. Sözünü ettiğim farklı görüşleri paylaşarak büyüdüklerimiz, gerçeğe yaklaşabildiklerimiz.Kitapta buna çok sık rastlıyoruz. Hayatı sorgulayan her bireyin kafasındakiler farklı bakış açılarıyla ele alınmış Bunu yapabilmek zekanın kullanıldığını gösterdiği için güzel bu kitap. Satırlarda gizli anlamlarla,üzerine konuşulacak ve üzerine konuşturdukları insanları bir yere taşıyabilecek paylaşımlarla yararlı.

Kitabın konusuna girmeyeceğim hiç; çünkü bir kişinin hikayesi değil; ‘BİZ’ anlatıyor. Herhangi bir kitapçıda elinize alıp bir kaç sayfasına göz attığınızda zaten sizi içine alacaktır.

Benim açımdan bu kitap yarar yönünde kullanılan bütün bilgiye ve bunları kullanan ve sorgulamaktan asla vazgeçmeyen akla gelsin…

Ellerine,emeğine sağlık…

Paylaş

Yorumlar (3)

 1. Yorum Sahibi: Şeniz Güven on 31 Temmuz 2015

  Baharcim, ben de Fi yi yeni bitirdim. Eve dönüp de Çi ye başlamak için sabirsizlanıyorum.

    Cevapla
  • Yorum Sahibi: Bahar on 31 Temmuz 2015

   Çok başarılı gerçekten…
   En kısa zamanda içecek bir şeyler eşliğinde üzerinde konuşma buluşması yapalım:)

     Cevapla
 2. Yorum Sahibi: Azra on 1 Ağustos 2015

  Dün akşam tebdili kıyafet gezinirken iki gencin bizim seri üzerine sohbetini dinleme fırsatı buldum. Otoparkın önünde arabalarını bekelerken ellerindeki kitapları fark edince konuşmaya başlamış olmalılar çünkü sonrasında telefonlarını alıp tanıştıklarına çok memnun olduklarını belirterek birbirlerinden ayrıldılar. Bir tanesinin dediği şey aklımdan çıkmayacak: “Zaten birilerinin bunları anlatmasının zamanı gelmişti” gibi bir cümle etti. Ben de düşündüm, hazır olduğumuzda bilgi nasıl da geliyor bize. Sizin şu analizinizle emeğime sahip çıkmanız zamanın gerçekten de geldiğinin bir başka kanıtı! Ben sadece aracıyım, her birimiz aracılarız sadece konularımızı keşfetmek ve aktive olmak zorundayız. Benim ki buydu sanırım, daha işim de bitmşi değil ama şimdi kendi aracılıklarını keşfetmişleri arıyor gözlerim çünkü biliyorum zamanı geldi… Çokk teşekkür ederim.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir