AKDENİZ SALATA

2015-08-05
  • Hazırlama Süresi : 30 dk
  • Pişirme Süresi : 0 dk
  • Tamamlanma Süresi : 30 dk

MALZEMELERİMİZ: Salata malzemelerinin miktarlarını dilediğiniz şekilde,damak zevkinize göre belirlemeniz için miktar belirtmedim.

marul

havuç

tane mısır

dereotu

nane

sirke (arındırmak için)

süslemek için:

salatalık

domates

taze soğan

sosu için:

salata zeytinyağı

nar ekşisi

tuz

HAZIRLANMA SÜRESİ: 30 dakika

HAZIRLANIŞI: Öncelikle yeşilliklerinizin sararmış ve kurumuş kısımları varsa ayıklayın. Daha sonra mısır hariç bütün malzemeyi yıkayın ve su doldurduğunuz derin bir kabın içerisine koyun. Kaptaki su miktarının üçte biri kadar sirkeyi kabın içerisine dökün ve bu şekilde 15 dakika bekletin. Sirkeli suyun ardından yeşilliklerin yapraklarını kısık akan suyun altında tek tek arındırın. Kâğıt havlu ya da sebze kurutucusu ile üzerlerinde kalan suyu da arındırın. Suyun arınması hem kirlerin gitmesini hem de salatanın daha lezzetli olmasını sağlar.

Marulları bıçak değdirmeden elinizle ufak parçalara bölün ve tabağı çevreleyecek , tabağın ortası boş kalacak şekilde yerleştirin.Havuçların kabuklarını ince olacak şekilde kesin ve havuçları rendeleyin. Marulların yanına yine tabağın ortasında boşluk kalacak şekilde yerleştirin. Ortada kalan boşluğu tane mısırlarınızla doldurun. Dereotunu küçük çiçekler şeklinde koparın ve nane yaprakları ile birlikte salatanızın üzerine yerleştirin. Son olarak tabağı bütün domates,soyulup dilimlenmiş salatalık ve bütün halinde taze soğan ile süsleyin.

Hazırlanmış olan salatanızın üzerinde salata için özel satılan zeytinyağı ve nar ekşisi gezdirin. Dilediğiniz kadar tuz serpiştirin.

 

 

Ortalama Değerlendirme

(4.9 / 5)

4.9 5 49
Bu tarifi değerlendir

49 kişi bu tarifi değerlendirdi.

Benzer Tarifler:
  • VİNEGRET SALATASI

  • HARDALLI ELMA SOSUNDA IZGARA TAVUK SALATASI

  • MEZGİT SALATA

  • KAVUN TABAĞINDA MEYVE SALATASI

  • BROKOLİ ve MISIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir