PAVLOVA

2015-09-15
  • Hazırlama Süresi : 20 dk
  • Pişirme Süresi : 3:0 saat
  • Tamamlanma Süresi : 3:20 saat

Pavlova görüntüsünün zerafeti ve çıtır kabuğunun altındaki yumuşacık, ağızda dağılan dokusuyla soğuk görüntüsünün altında yumuşacık bir kalbi olan bir kadını çağrıştırmaktadır. Bu kadın 19. yüzyılın sonları ve 20.yüzyılın başlarına damgasını vurmuş Rus balerin Anna Pavlova’dır. Kendisi aynı zamanda ilk defa dünya turnesine çıkan balerindir. İşte bu şahsına münhasır pastanın da kendisinin onuruna,1920’lerdeki Avustralya ve New Zelanda gezileri sırasında ya da sonrasında yapıldığına inanılmaktadır. Pastamızın mucidinin ülkesi yıllarca Avustralyalılar ve Yeni Zelandalılar arasında bir tartışmanın kaynağı olmuştur. Bir rivayete göre 1926 senesinde Yeni Zelanda’da bir restoranın şef aşçısı bu pastayı yapıp Anna Pavlova’ya ikram etmiştir. Diğer rivayete göre ise 1935 senesinde Avustralyalı şef Bert Sachse bu pastayı yapmış ve sunarken ‘Pavlova kadar narin,zarif ve kırılgan’ dediği için de pasta bu adı almıştır. Görüldüğü üzere gerçek odur ki ismin kaynağı Anna Pavlova’nın ta kendisidir ve gerisi teferruattırJ Pastanın yapımının çok dikkat ve özen gerektirmesi; en ufak kural ihlalinin sonucu tamamen değiştireceği gerçeği de bir balerinin adını taşımasını doğrulamaktadır.

MALZEMELERİMİZ:

4 büyük yumurtanın beyazı

bir tutam tuz

1 su bardağı pudra şekeri

1 çay kaşığı mısır nişastası

1 çay kaşığı vanilya

kreması için:

300 ml sıvı krema

üzerine: karadut ve çilek

HAZIRLANMA DERECESİ ve SÜRESİ: 100 derece,3 saat

HAZIRLANIŞI:Yumurtaların beyazlarını ayırın ve bir tutam tuz ile kar gibi oluncaya kadar çırpın. Çırpma işlemine devam ederken içerisine pudra şekerini kaşık kaşık ekleyin. Şekerin tümünü ekledikten sonra karışım kıvam alana kadar 2-3 dakika daha çırpmaya devam edin. Oluşan harç krema kıvamını almalı; yani kabı ters çevirdiğinizde akmamalı. Sonrasında mısır nişastası ve vanilyayı da ekleyerek bir kaşık yardımıyla alttan üste doğru iyice karıştırın. Artık hazır olan pavlovanızı yağlı kağıt serilmiş tepsinin ortasına dökün. Çok yaymadan, spatula yardımıyla ortası çukur olacak şekilde şekillendirin. (Bu noktada tamamını tek parça olarak yağlı kağıda dökebilirsiniz ya da bir kaç parça halinde dökebilirsiniz.) Önceden ısıtılmış fırında pişirin. Pavlova piştikten sonra fırını kapatın ve fırın soğuyana kadar kendisini fırında bekletin.

Sıvı kremayı mikserle, bir kaşık yardımıyla kremadan alıp kaşığı ters çevirdiğinizde kremanın akmayacağı kıvama gelene kadar çırpın. Kremayı sıkma torbasına alın ve fırından çıkardığınız pastanızın çukur kısmına şekilli bir şekilde sıkın.Üzerini güzelce yıkamış olduğunuz meyvelerinizle süsleyerek servise hazır duruma getirin.

DİKKAT EDİLMESİ ŞART PÜF NOKTALARI:

Yumurta aklarını sarısından rahat ayırmak için soğukken ayırın ve kesinlikle sarı bulaştırmayın. Yumurta sarısı akların yeterince kabarmasını engeller.

Yumurta akları oda sıcaklığında olmalı ve kuru bir cam kasede karıştırılmalıdır ki daha güzel kabarsın.

Toz şeker kullanacaksanız robottan geçirip iyice inceltin.

Yumurta aklarına şekeri ekledikten sonra çok fazla çırparsanız tatlınız fırında pişerken çatlar. Karışımın içerisindeki şeker eriyene kadar çırpmanız yeterlidir. Şekerin eriyip erimediğini anlamak için çırptığınız karışımdan parmaklarınızın arasına azıcık alın ve parmaklarınızı birbirine bastırın. Parmaklarınızın arasında şeker tanelerini hissetmiyorsanız hazır demektir.

Pavlova karışımını hazırladığınız kabı ters çevirdiğinizde karışım akmıyorsa fırında pişmeye hazır demektir.

Pavlovayı şekillendirirken ortasını çukur şekilde bırakırsanız dolgu ve süsleme malzemelerinizi yerleştirmeniz rahat olacaktır.

Fırının ayarı yoksa en düşüğe getirin, bezelerin rengi beyaz kalmalı ama içine kadar sertleşmeli.

Tatlının piştiğini üzerlerindeki ince kıl çatlağı oluşumundan anlarsınız.

Tatlınızın yumuşaklığını ve kıtırlığını kaybetmemesi için ağzı kapaklı cam kapta oda sıcaklığında saklayın.

Pişirme işlemi bittiğinde fırın soğuyana kadar fırın kapağını açmayın ki bezeler çökmesin. Pavlova karışımını tamamen soğumadan fırından çıkarırsanız tatlınız hızlı şekilde soğuyacağından çatlar va dağılır.

Üzerini süsleyeceğiniz krema soğuk olmalıdır.

Ortalama Değerlendirme

(5 / 5)

5 5 51
Bu tarifi değerlendir

51 kişi bu tarifi değerlendirdi.

Benzer Tarifler:
  • C Browni Doğumgünü Pastası

  • KEK KALIBINDA HALLEY PASTA

  • MOZAİK PASTA

  • BALKABAĞI PASTASI

  • 4 YAŞ BROWNI PASTA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir